İstanbul
05 Aralık, 2023, Salı
 • DOLAR
  28.93
 • EURO
  31.39
 • ALTIN
  1892.5
 • BIST
  8093.21
 • BTC
  41728.597$

Olta Balıkçıları Akdeniz Surfcasting Yarışması'nda Buluşuyor


Olta Balıkçıları Akdeniz Surfcasting Yarışması'nda Buluşuyor
Geçtiğimiz yıl oldukça geniş katılım ve heyecanın doruğa vardığı etkinlik bu yıl yine aynı yerde gerçekleştirilecektir.

5. Akdeniz Surfcasting Balık Yakalama Turnuvası 11-12 Kasım’da Zeytinbeli Plajı’nda Başlıyor

Akdeniz Surfcasting Derneği (ASC) tarafından 11-12 Kasım’da Adana Yumurtalık Zeytinbeli Plajı’nda düzenlenecek yarışmaya, Adana Büyükşehir Belediyesi de destek vermektedir.

Yarışma Cumartesi günü yapılacak sektör kura çekiminin ardından Saat:15.00’de başlayacaktır. Aralıksız dalga arkasına uzak atış yapacak olan surfcasting tutkunları en çok ve en büyük balığı yakalamak için mücadele edecekler. Turnuva’da kupa ödülünün yanı sıra sponsorlar tarafından çeşitli hediyelerin verileceği yarışma, Pazar günü Saat: 07.00’de sona erecektir.

Balık Haber’e konuşan ASC - Akdeniz Surfcasting Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Salim Karabucak ‘’Surfcasting disiplininde Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığını tanıtarak, sevdirmek ve gelişmesine katkı sağlamak amacıyla çıktığımız bu yolda geleneksel hale gelen turnuvamızın bu yıl beşincisini düzenlemekteyiz" ifadelerini kullandı. 

Sözlerine "Adana Büyükşehir Belediye Başkanımız Sayın Zeydan Karalar etkinliğimize büyük destek vermektedir. Kendilerine sizin nezdinizde teşekkürü borç biliriz. Türkiye’nin her köşesinden gelecek olan surfcasting tutkunlarına iyi bir ev sahipliği yaparak, yeni dostluklara zemin hazırlayacağız." şeklinde devam eden Salim Karabucak "Bu tarz organizasyonlarda tek hedef balığın çok çıkması bizler için önem teşkil ediyor. Zeytinbeli Plajı balık verimliliği açısından zengin bir bölge, katılım sağlayacak sporcular da merayı iyi tanıyorlar, umarız ki bol balıklı bir turnuva geçiririz. Surfcasting disiplinine ilgi duyan herkesi Pazar günü 08.00 - 09.00 saatleri arasında Yumurtalık Zeytinbeli Plajı’nda yapılacak olan ödül törenine davet ediyoruz’’ dedi.

Balık Haber Merkezi (Özden Aydın Şimşek)

Tarih: 11/12 KASIM 2023

Yer: Zeytinbeli Plajı / Yumurtalık /ADANA

Yarışma Başlama Günü ve Saati: 11 KASIM CUMARTESİ SAAT: 17.00

Yarışma Bitiş Günü ve saati: 12 KASIM PAZAR SABAH SAAT: 07.00

Ödül Töreni: 12 KASIM PAZAR SAAT 08.00 - 09.00

YARIŞMANIN AMACI;

Surf Casting disiplininde Amatör ve Sportif Olta Balıkçılığını tanıtarak, sevdirmek ve gelişmesine katkı sağlamak gençlerimizi olta ile balık avına özendirmektir.

1380 Sayılı Su ürünleri Kanunu ve 5/2numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ kuralları çerçevesinde yapılacak olan bu yarışmada dereceye girenlere çeşitli ödüller verilecektir.

DERNEK bu yarışma için belirtilen tüm kurallarda ve ödüllerde değişiklik yapma hakkı vardır ve saklıdır.

YARIŞMA BİLGİLERİ;

Amatör Olta Balıkçılığına Gönül vermiş herkes müracaat edebilir.  Kayıt yapan tüm sporculara banka hesap bilgileri  ( SMS )  yoluyla bildirilecektir.

KATEGORİ VE KONTENJANLAR;

Surf Casting Balık Avı Turnuvası;

Takım /Yarışma Sayısı: 100/200

Katılım Ücret Miktarı: 750,00 TL (KİŞİ BAŞI ÜCRETİ)

YARIŞMA KURALLARI;

Bu yarışmada 1380 sayılı su ürünleri kanunu, su ürünleri yönetmeliği ve 5/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ ile DERNEK tarafından aşağıda belirtilen kurallara göre yapılacaktır.

Yarışma; 5/2 Numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ ‘de belirtilen avlanması tamamen yasak olan ve dönem yasağı dışındaki türlerde yapılacaktır. Diğer türleri yasaklayanlar ve yasal limit altıdaki yakaladıkları balıkları suya iade etmezlerse diskalifiye edilecektir.

1- Yakalanan balığın hakemler tarafından kayıtlara alınması ve değerlendirmeye girebilmesi için; Puanlama tablosundaki boy limitlerinin üzerinde olması gerekmektedir. (4/5 Numaralı Amatör Amaçlı Su Ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğdeki %5 istisna dikkate dikkate alınarak) Bu limitin altında olan balıklar değerlendirmeye girmeyeceği gibi; hemen suya iade edilmemeleri durumunda iadeyi gerçekleştirmeyen yarışmacı direk diskalifiye edilir.

2- Yarışmaya katılanların; sektörlerinde ateş yakması, suya far veya her çeşit ışık tutması, ve diğer yarışmacılara rahatsızlık verecek şekilde yüksek sesle konuşması ve müzik dinlemesi ve alkol kullanması yasaktır.  Katılımcılar araçlarını sektörlerin arka kısımda bulunan yola park edeceklerdir. Bu kurallara uymayan katılımcılar önce ikaz edilecek ve tekrarı halinde diskalifiye edileceklerdir.

3- Yakalanan balığın fotoğraf ve video çekimi sektörden sorumlu hakemler ve düzenleme komitesi tarafından görevlendirilen kişilerce yapılacak olsa da her yarışmacı kendi çekimini yapmakta  serbesttir. Yarışma sonlanmadan bu fotoğrafların sosyal medya internet platformlarda paylaşılması yasaktır.

4- Sektörler 15 mt genişliğinde olacaktır. Yarışmacılar Kum dikenleri parkur numaralarına en az 2 metre tripotları 5 metre kalacak şekilde sabitleyeceklerdir. Parkurlarda hakemlerin ve organizasyonu kayda almakla görevli kameraman ve fotoğrafçının dışında kimse bulunamaz. Tertip komitesi mera ve yarışmacı sayısına göre parkur genişliğini artırma yetkisine sahiptir.

5- Balık yakalamak, sudan çıkartmak ve oltaların atılıp çekilmesi suya 15 metrelik cephesi olan sektörlerden yapılacaktır. Büyük balık gelmesi halinde hakem kontrolünde sektörün sağında ve solunda bulunan sektörler kullanılabilecektir. Yarışma sırasında takımların ekipmanların da oluşacak maddi hasarlardan DERNEK sorumlu değildir. Yakalanan balıklar saha hakemleri tarafından iğneden   çıkartılacak, kayıt altına alınacak, masa hakemlerine bildirilecek ve yarışmacıya iade edilecektir.

6- Takımlar Sektör hakemlerine bilgi vererek yarışmayı bırakıp ve sektörlerinden ayrılırlarsa o ana kadar tuttukları balıklar ile değerlendirmeye alınırlar ve tekrar yarışmaya devam edemezler. Hakemlerin bilgi ve izni olmadan sektörlerini terk eden takımların yakaladığı balıklar değerlendirmeye alınmaz ve o takım diskalifiye edilir. Yarışmacılar sadece mecburi ihtiyaçlarını karşılamak için hakemlerin bilgisi dahilin de sektörlerini geçici süre ile terk edebilirler.

7- Her yarışmacı (3.90 / 5.00) Cm ölçüleri arasında en fazla (1 set SURFCASTİNG Disiplinine uygun takım  ve 1 adet makine ve 1 adet kamış ) ile avlanabilir. Ve bu setler için istediği kadar yedek malzeme (kamış, makine, misina, iğne, kurşun ve diğer malzemeler) bulundurabilir.

8- Bu yarışmada 2 iğneli olta takımı kullanılmasına müsaade edilecektir. Yarışmacıların malzemeleri yemleri ve oltaları yarışma süresince ( oltaları su içinde olsa dahi) hakemler tarafından denetlenebilir.

9- Takımlar kendilerine ayrılan 15 metrelik sektör içerisinden kıyıya dik atış yapmak zorundadırlar;

10- Her yarışmacı kendi can güvenliğinden sorumludur.

11- Turnuva esnasında (Deniz Botu-Kakıç) vb. gibi yardımcı malzemelerin kullanılması yasaktır.

12- Tüm yarışmacıların eşit şartlarda mücadele etmesi için; BORU KURDU, YAPRAK KURDU, KIRMIZI KURT, SÜLÜNEZ, MAMUN dışında yem kullanımı yasak olup kullanılması halinde kullanan yarışmacı diskalifiye edilecektir.

13- Engelli yarışmacılarımız için 1 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Engelli yarışmacılarımız hakem heyeti tarafından kendilerine tahsis edilen sektörde katılım ücretinden muaf olarak turnuvaya katılabileceklerdir.

14- Şehit Ailelerimizden ve gazilerimiz den turnuvamıza katılmak isteyen yarışmacılarımıza 1 kişilik kontenjan ayrılmıştır. Yarışmaya katılmak isteyen ŞEHİT AİLELERİMİZ ve GAZİLERİMİZ katılım ücretlerinden muaf olarak turnuvaya katılabileceklerdir.

15- Turnuvada tek tip kıyafet /yarışmacı yeleği uygulaması olmayacaktır, yarışmacılar siyasi, ırkçı vs. motifler olmaması kaydı ile her türlü takım dernek forması giyebilir, sektörlerine diğer yarışmacıları rahatsız etmeyecek şekilde dernek takım grup bayrak flama asabileceklerdir. Sponsorlarımızın dışındaki firmaların reklam afiş bayrak ve flamalarının yarışma alanında bulundurulması yasaktır.

16- Turnuva esnasında yarışmacılar, diğer yarışmacıların moral ve motivasyonunu olumsuz etkilememesi için oltaların uç kısımlarına (ZİL- ÇAN - SESLİ ALARM) kullanımı yasaklanmıştır. Kullanan yarışmacılar ikaz edilecek ve tekrarı halinde yarışma dışı bırakılacaktır.

17- Kulvar içerisinde 3 Şahıs görüldüğü anda direk diskalifiye edilecektir.

18- Yarışma esnasında atışla ilgili sorunlar yaşandığında kulvar ve masa hakemlerine iletilen 3 şikayetten sonra sorgusuz sualsiz diskalifiye edilip. Tutanak Altına alınacaktır.

19- Yarışma komitesi gerek duyduğu anda yarışmaya mola verme yetkisi vardır.

20- Yarışmaya katılacak sporcular (MASA VE SANDALYE) sporcu tarafından temin edilecektir.

21- Turnuva bitmeden sağlık sebepleri ve acil durumlar hariç saha hakemlerine bilgi vermeden turnuvayı bırakıp giden yarışmacılar diskalifiye edilecek ve bir sonraki turnuvadan men edilecektir.

DİĞER HUSUSLAR;

Her takım ve yarışmacısı 1380 sayılı su ürünleri kanunu ve su ürünleri yönetmeliği ve 5/2 numaralı amatör amaçlı su ürünleri avcılığını düzenleyen tebliğ ile dernek tarafından belirlenmiş ve burada açıkça belirtilmiş kurallara uyacağını yarışmaya katıldığı andan itibaren kabul etmiş sayılır.

Sektörün uzağında yarışmacıları rahatsız etmeden misafirlerin ve yarışmacıların birbirleriyle tanışmaları ve kaynaşmaları için oluşturulacak alanda kayıt masasının yanı sıra (Çay, Su )ve benzeri ihtiyaçlar karşılanabilecektir. Bu alanda dernek tarafından süreli olarak görevli bulundurulacaktır.

GÖREVLİLER, HAKEMLER VE TELİF HAKLARI;  

1: Yarışma tertip komitesi tarafından görevlendirilmiş, Başhakemler, masa hakemleri ve sektör hakemleri idaresinde olacaktır. DERNEK tarafından görevlendirilmiş kişiler organizasyonun düzenli yürütülmesi için yarışmacıların ve hakemlerin ihtiyaçları ile ilgilenen kişilerdir. Görevlerini layıkıyla yerine getirebilmeleri için tertip komitesi uygun gördüğü hallerde görevli sayısında yetkilerde ve yerlerinde değişiklik yapabilir.

2: Tertip komitesi organizasyonunun tamamından sorumludur. Başhakem sektör hakemleri ve masa hakemlerinin çalışmalarından ve tüm hakem heyetinin organize edilmesinden sektör hakemleri görevli olduğu sektörlerden masa hakemleri ise kendilerine ulaşan bilgilerin kayıt altına alınıp yarışmacılar görsel ve yazılı basın ile paylaşılmasından ve yarışma sonunda ilan edilmesinden sorumludurlar.

3: Sektör hakemleri 1 kişiden oluşur.

4: Masa hakemleri sektörlerden sorumlu hakemler aracılığıyla yakalanan balıklar hakkında tüm yarışmacılara; Turnuva süresince 2 defa bilgi vermek zorundadırlar.

5: Yarışmanın tüm yazılı ve görsel hakkı ile gelir getirici çalışmaları raporları DERNEĞE aittir. Yapılan Tv çekimlerinden fotoğraflardan, raporlardan, makalelerden ve kitaplardan yarışmacılar, dernekler ve üçüncü kişiler hiçbir telif hakkı talep edemezler. Bu yarışmaya katılan tüm sporcular istediğinde elindeki video, resim, ve yazılı belgelerin birer kopyasını DERNEĞE vermeyi kabul etmiş sayılır.

PUANLAMA;

BALIK TÜRLERİ VE PUANLAMA TABLOSU 

LİMİT BOY + 10 PUAN

BALIK    LİMİT (CM)

ÇİPURA 20

LEVREK 25

MİNEKOP 25

GRANYÖZ 25

SARGOZ 21

MIRMIR 15

AKYA 40

ÇATALKUYRUK 40

LÜFER 20

DİĞER TÜRLER 20

15 CM Üzeri Diğer Türler

3 PUAN

Gümüş

Tral

İstavrit

Kırma Mercan

Karagöz

Gargur

20 CM GEÇERLİ SAYILACAKTIR

ZARGANA

İBİKLİ

YILAN BALIĞI

KAYIŞ BALIĞI

NOT: LİMİT SAYILABİLMESİ İÇİN 20 CM VE ÜSTÜ HESAPLANMASI (BOY / 2 )  YAPILIR.

HESAPLAMA: 30 ZARGANA   ( 30 / 2 = 15 ) cm OLARAK DEGERLENDİRMEYE ALINIR.

ÖRNEK 1 HESAPLAMA

Formül: LİMİT BOY + 10 PUAN

ÇİPURA

25 + 10 PUAN: 35 PUAN                                                                                    

Not 1: Sektör hakemleri tarafından ölçülen balıkların boy rakamı küsüratlı bir sayı çıkar ise

aşağıdaki "örnek 2 teloranslı hesaplama" açıklamasında anlatıldığı gibi hesaplama yapılır.

ÖRNEK 2 TELORANSLI HESAPLAMA

ÇİPURA balığını örnek alarak

A) ÇİPURA = 20 cm

B)ÇİPURA= 19,6 cm gelen 20 cm tamamlanmaz limit altı sayılır ve değerlendirmeye alınmaz.

A) ÇİPURA < 20,5 cm ve altı 20 cm tamamlanır.

20.6 ve üzeri 21 cm olarak tanımlanır ve kayıt altına alınır.

Not 2: Puanlama tablosundaki balık türleri ve diğer türlere dahil olan balıklar dışında

yakalanan hiçbir balık değerlendirmeye alınmayacaktır.

Not 3: Büyük balık ödülü sadece puanlama tablosunda yer alan balık türlerine göre değerlendirilir.

KURA ÇEKİMİ;

11 KASIM 2023 CUMARTESİ Günü saat: 15.00 Hakem heyeti tarafından kura çekimi yapılarak sektörler belirlenecektir. Kura çekimi canlı bağlantı ile sosyal medya üzerinden yayınlanacak ve kura sonuçları hakem heyeti tarafından tutanak ile imza altına alınacaktır.

PROGRAM;

Organizasyona gelen misafirlerin organizasyon komitesi hakemler ve yarışmacılarla sohbet edebilecekleri bir alan oluşturulacak. Bu alanda ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri  (su, çay, tuvalet) mevcuttur. Organizasyon alanına gelen misafirlerin yarışmacıların sektörlerine girmeleri kesinlikle yasaktır.

Yarışma alanına ulaşım ve akşam yemek ihtiyaçları DERNEK tarafından karşılanacaktır. Yarışmaya katılan her yarışmacı kendi sektöründeki atıklarını belirlenen bölgeye poşetleyerek bırakacaktır.

Günün sonunda yapılacak ödül töreni ile yarışmacılara yarışmada başarılı olarak dereceye giren yarışmacılara hak ettikleri ödüller verilirken günün ölümsüzleştirilmesi adına da fotoğraflar ve videolar çekilecektir.

BU YARIŞMA;

T.C TARIM VE ORMAN BAKANLIĞI VE BALIKÇILIK VE SU ÜRÜNLERİ GENEL MÜDÜRLÜĞÜ ‘NÜN (E-678552565-140.06-9178088 SAYILI İZNİYLE GERÇEKLEŞTİRİLMEKTE OLUP 5/2 TEBLİGİN 9 MADDESİNİN 3 BENDİ GEREGİ) yarışma süresince yarışmacılar dışındakiler avcılık yapması yasaktır.

Müşteri Adı: Akdeniz surf casting Amatör / 404850796

IBAN: TR 41 0006 4000 0016 0140 5807 38

NOT: Sporcu tarafından yatırılan katılım ücretlerinin açıklama kısmına (BAGIŞ ) olarak belirtilip o şekilde hesaba gönderilecektir. Katılım ücreti kesinlikle elden dernek üye ve yönetime ibraz edilmeyecektir.

İLETİŞİM:

BAŞKAN. YARDIMCISI: VOLKAN KARTAL = 0544 512 73 20

GENEL SEK.: ESAT KONUŞAN =0532 580 91 83

GENEL ÜYE: HAKAN AYIK = 0507 855 94 84

Kaynak: Balık Haber Merkezi

Videolar için YouTube kanalımıza abone olmayı unutmayın!

Yorum Yazın

E-posta hesabınız sitede yayımlanmayacaktır. Gerekli alanlar ile işaretlenmişdir.

Başka haber bulunmuyor!